Volba příkonu topného kabelu na redukované ploše (nábytek)


Na této stránce Vám rádi zodpovíme dotazy, které se týkají elektrického podlahového vytápění Volba příkonu topného kabelu na redukované ploše (nábytek).
Navštivte náš obchod elektrické podlahové topení.


Stránka: | 1 |

Volba příkonu topného kabelu na redukované ploše (nábytek)

Jirka

2014-04-27 22:21:53
Dobrý den, všude se celkem logicky uvádí, že kabel se neinstaluje pod nábytek a podobné předměty tam, kde není zajištěno větrání povrchu podlahy (tj. onen předmět není na nožičkách se vzduchovou mezerou nad podlahou).

V případě, že zatím není známo rozestavění předmětů (a nelze dopředu zajistit větrání pod nimi) se údajně postupuje tak, že se vynechá pás okolo stěn v šíři 0,5 m. Viz např. http://diskuze.podlahove-topeni.eu/?p=topicsMore&iTopic=557 .

Nyní k mému dotazu: jak se pak počítá potřebný příkon kabelu? Na plnou plochu podlahy místnosti, nebo na plochu redukovanou (zmenšenou o těch 0,5 m po obvodu)? Vycházím z předpokladu, že pokud dodržím doporučovaný limit řekněme 130W/m2 a budu ho používat pouze na redukované ploše, tak mi může hrozit poddimenzování vytápění. Pokud bych naopak dodržel příkon potřebný pro celou místnost a kabel s tímto příkonem umístil na redukovanou plochu, tak významně překročím 130W/m2. Konkrétně v mém případě se jedná o redukci plochy v místnosti s uvažovaným nábytkem z 20,8 m2 na zhruba 13,6 m2...

Dodávám, že půjde o kabel uložený cca ve středu (nebo níž) v železobetonové desce výšky cca 90 mm, viz můj dotaz na http://diskuze.podlahove-topeni.eu/?p=topicsMore&iTopic=600 .

Děkuji za odpověď.
Jirka

Ladislav Zevel

2014-04-28 12:34:40
Dobrý den,
v některých případech je návrh určitým kompromisem.
S čím se pracuje:
- tepelná ztráta místnosti x 1,2 = požadavek na instalovaný výkon
- využitelná plocha, případně rozhodnutí o pořízení nábytku na nožičkách nebo dodatečná instalace nožiček
- výkon na m2 by neměl překročit rozumnou mez z důvodu omezení maximální teploty podlahy
- lze instalovat vyšší výkon v plochách, které nejsou plánovitě pochozí
- omezení výkonu s ohledem na propustnost podlahové krytiny a zuruční podmínky podlahoviny
- úvaha u použití doplňkového zdroje např. elektrický topný panel

V předchozím příspěvku jste psal o RD v en. třídě B, myslím že by neměl být problém pokrýt potřebu tepla podlahovým topením, protože zhruba s výkonem 100W/m2 a plochou 13,6m2 by měla být tepelná ztráta pokryta. Je to tak?

S pozdravem

Ladislav Zevel

Jirka

2014-04-28 16:32:17
"V předchozím příspěvku jste psal o RD v en. třídě B, myslím že by neměl být problém pokrýt potřebu tepla podlahovým topením, protože zhruba s výkonem 100W/m2 a plochou 13,6m2 by měla být tepelná ztráta pokryta. Je to tak?"

No, pravděpodobně ano - čísla jsem nepočítal, mám sice průkaz energetické náročnosti budovy a k němu podrobný protokol výpočtu, ale je otázka, zda z něj vůbec lze vycházet (viz např. http://www.inkapo.cz/dotaz/lze-z-energetickeho-stitku-zjistit-tepelnou-ztratu?pa ge=4). Můžete mi případně sdělit, jak počítáte Vy a z čeho vycházíte? Ev. mohu dodat scan protokolu, pokud by to mohlo posloužit k upřesnění.

Šlo mi spíš o empirickou zkušenost, zda jít cestou překročení měrného výkonu na m2, nebo riskovat poddimenzování. Výkon lze podle mě vždy elektricky omezit (například "natvrdo" pomalou PWM), nebo to zajistí už sama funkce termostatu hlídání max. teploty podlahovým čidlem. Naopak pokud tam dostatečně výkonný kabel nebude instalovaný, tak výkon už nedoženu...

Děkuji.
Jirka

Ladislav Zevel

2014-05-05 08:57:50
Dobrý den,
při návrhu vycházíme z dodaných vypočtených tepelných ztrát jednotlivých místností od projektanta TZB. Tento výpočet si musí investor objednat a uhradit. V případě, že chce ušetřit náklady na tento výpočet, je pak námi vypracovaný návrh řešen "kvalifikovaným odhadem" dle konstrukčně podobné stavby a energetického štítku.

Vždy je lepší předimenzování, ale s ohledem na limit výkonu na danou podlahovou krytinu. Např. laminátová plovoucí podlaha by při překročení výkonu 80W/m2 mohla mýt problém s kroucením.

Vaše úvaha je samozřejmě správná!

S pozdravem
Ladislav Zevel
Stránka: | 1 |
Příspěvek
Jméno
Obsah
Podpis

V našem obchodě výhodně nakoupíte topné rohože, topné kabely, topné fólie a vhodnou regulaci. WWW.PODLAHOVE-TOPENI.EU


Topné kabely


topné kabely

Topné rohože


topné rohože

Topné fólie


topné fólie

Regulace


regulace